Найпростіший спосіб виховати ваших дітей грамотними- навчити їх читати і показати, що це- приємна розвага.

Купуйте їм книги, які їм подобаються, дайте їм доступ до них, дозвольте їм прочитати їх.

Читайте вголос своїм дітям. Читайте їм про те, що їх радує.

/Files/images/100_book2.jpg

Шановні батьки!

Книжки для домашньої бібліотеки купують, як правило , дорослі.

Раджу – перш ніж придбати дитині книжку, перегляньте її самі.Уважно прочитайте анотацію або звернення до читача, першу сторінку, зазирніть в середину і в кінець книжки. Такий перегляд допоможе відразу визначити , про що книжка, кому вона адресована, як оформлена, весела чи сумна, про давнину чи сучасні події, важко буде її читати вашій дитині чи ні.Виховуючи в дитині читача, дбайте, щоб змалку в неї створювався читацький досвід.Купляйте для власної бібліотеки казки, пригодницькі, науково – фантастичні твори, вірші, оповідання, байки.Вибирайте дитині книжку відповідно до її віку, щоб син чи донька читали їх у тому віці , коли книжкові образи по дійовому впливають на формування дитячого характеру.Шановні батьки!Розділяйте з дітьми читацькі враження, формуйте в них стійку потребу в книзі.

Поповнюйте свої домашні бібліотеки.

Майже всі ви любите збирати книжки. Але не завжди знаєте, як це робити. Якою має бути ваша домашня бібліотека?Коли ви були маленькими, у ваших бібліотеках з’явилися книжки, надруковані великими літерами, з яскравими ілюстраціями. Їх придбали для вас батьки. Тепер ви дорослі й зможете разом із батьками поповнювати свою домашню бібліотеку. В особистій бібліотеці корисно мати книжки різні за змістом: про Батьківщину, природу, техніку, мистецтво, спорт, художні книжки улюблених письменників, довідники, словники.

ДЛЯ ВАС БАТЬКИ

Особливості дитячого читання:

 • діти повинні читати весь час. Книга, не прочитана в дитинстві, залишається непрочитаною назавжди;
 • тільки в дитячому віці відбувається повноцінне становлення читача;
 • читання в дитинстві є основною для становлення особистості,передумовою її прилучення до культури світу.

Новинка для батьків.

Відповідаючи своїй дитині на численні дитячі "Чому?", слід щоразу звертатися разом з нею до книги- тоді книга стане для дитини і другом, і джерелом інформації.

Ваша дитина самостійно прочитає першу книгу, після першого читання варто запитати, які почуття вона пережила після першого читання.

ДЯКУЮ! ХОЧЕТЬСЯ ПОДЯКУВАТИ БАТЬКАМ, ЯКІ РАЗОМ З ДІТЬМИ ПРИХОДЯТЬ У ШКІЛЬНУ БІБЛІОТЕКУ, ДОПОМАГАЮТЬ ВИБРАТИ КНИЖЕЧКУ СВОЇЙ ДИТИНІ. ЦЕ БАТЬКИ ПЕРШОКЛАСНИКІВ. НАБЕРІТЬСЯ ТЕРПІННЯ, ЩОБ НЕ ВІДІБРАТИ У ДИТИНИ БАЖАННЯ ЧИТАТИ. НЕХАЙ ЇЇ РАДУЄ КОЖНЕ ПРОЧИТАНЕ СЛОВО, НЕХАЙ ВОНА ПИШАЄТЬСЯ НАЙМЕНШОЮ ПЕРЕМОГОЮ У ПОДОЛАННІ ТРУДНОЩІВ.

Раджу подумати!!! Давайте розглянемо таку ситуацію:

Трохи прочитавши, Оля змучено говорить:

- Не хочу більше читати.

-Читай, кому сказала, - вимагає мати.

- Ну, мам, - вловлює її Оля.

- Кому сказала, читай!- кричить мама.

- Не кричи на мене, - грубить їй дочка.

- Ти з ким розмовляєш? Та я тобі...,- погрожує мама.

Як уникнути конфліктної ситуації?

У поводженні з дитиною пам"ятайте народну мудрість:"Хто не візьме ласкою - не візьме і суворістю"

Читайте з дитиною кожного дня, обговорюйте прочитане, навчайте дітей правильної вимови. Знаходьте час і можливість для сімейного читання.

Дуже часто в шкільну бібліотеку приходять молоді батьки. Вони потребують літературу з питань сімейного виховання, спілкування з дітьми, керівництва читання вдома. Такої літератури у фонді бібліотеки мало, тому я розробляю різні поради батькам з того чи іншого питання.

ДЛЯ ВАС БАТЬКИ

 • Особливості дитячого читання:
  • діти повинні читати весь час. Книга, не прочитана в дитинстві, залишається непрочитаною назавжди;
  • тільки в дитячому віці відбувається повноцінне становлення читача;
  • читання в дитинстві є основною для становлення особистості,передумовою її прилучення до культури світу.

Анкета

Коли у Вас виникло бажання привести дитину до бібліотеки?

Скільки їй було років, коли Ви з нею вперше прийшли до бібліотеки?

Це було:

 • Ваше бажання
 • бажання дитини
 • необхідність (завдання школи, дитячого садка або гуртка)

Для Вашої дитини візит до бібліотеки радісна подія?

Що допомагає Вам вибрати книги для дитини?

 • порада бібліотекаря
 • дитячі журнали та газети
 • пам'ять свого дитинства
 • знання можливостей і смаків своєї дитини

Що впливає на вибір Вашої дитини?

 • порада батьків
 • завдання школи
 • особистий інтерес
 • порада бібліотекаря

Назвіть улюблені книги Вашої дитини

Чи розповідає Вам дитина про прочитане?

Правила для батьків

Не навчайте того, з чим ви самі необізнані. Для правильного виховання дитини треба знати її вікові та індивідуальні особливості.

Не сприймайте дитину як свою власність, не ростіть її для себе. Ваша мета – виростити її для життя серед людей.

Довіряйте дитині. Пояснюйте, що вона робить краще, а не гірше. Залишайте за нею право на власні помилки, тоді дитина оволодіє вмінням їх самостійно виправляти.

Не ставтесь до дитини зневажливо. Дитина повинна бути впевнена в своїх силах, тоді з неї виросте відповідальна особистість.

Будьте терплячими. Ваша нетерплячість – ознака слабкості, демонстрація вашої невпевненості у собі.

Будьте послідовним у своїх вимогах, але пам’ятайте: твердість лінії у вихованні досягається не покаранням, а стабільністю обов’язкових для виконання правил, спокійним тоном спілкування, неквапливістю і послідовністю.

·Потурбуйтесь про те, аби ваша дитина накопичувала досвід у спокійному темпі. Дозволяйте їй відпочивати від розпоряджень, наказів, зауважень. Нехай вона вчиться розпоряджатися собою.

Виключіть із своєї практики вислів: «Роби, якщо я наказав!» Замініть цю форму вимоги на іншу: «Зроби, тому що не зробити цього не можна, це принесе тобі користь»

Оцінюючи дитину, кажіть їй не тільки про те, чим ви особисто незадоволені, а й про те, що вас радує. Не порівнюйте її з сусідською дитиною, однокласниками, друзями. Порівнюйте, якою вона була вчора і якою є сьогодні.

Ніколи не кажіть, що вам ніколи виховувати свою дитину. Давайте вчитися виховувати наших дітей, пізнавати те, чого ми не знаємо, знайомитись з основами педагогіки, психології, якщо насправді любимо їх і бажаємо їм щастя.

Побажання

Батьки виховують дітей особистим прикладом.

Тому:

- вдома повинні бути власні книжки і у дорослих, і у дітей;

- збирайте не рідкісні книги, а потрібні, необхідні, цікаві Вам і вашим дітям.

Вдумайтеся у ці слова:"На землі існує три головні цінності, три чуда:

хліб, щоб народ завжди був здоровий і сильний;

жінка, щоб не обривалася нитка життя;

книга, щоб не обривався зв"язок часів.

Було б надзвичайно добре, щоб одне із чудес - книга, зайняла у кожній родині чільне місце.

Роль батьків у вихованні дитячого читання.

Мама і тато – перші люди, що знайомлять малюка з книгою, друкованим словом. Як правильно це зробити? У якому віці почати? Які книги вибрати?.

Як викликати інтерес до читання?

Нині діти читають дедалі менше, віддаючи перевагу телевізору та комп’ютеру. А тим часом книжка – це розвага і задоволення, це гімнастика для інтелекту, це розвиток емоційної сфери і творчості, тож навчити дитину отримувати задоволення від «інтелектуальної розваги» - обов’язок батьків. То як прищепити малюку інтерес до читання?Дітям слід читати від раннього дитинства – ще до 1 року. Читайте щодня, хоча б по 15-20 хвилин.

1.Перш ніж розпочати читати, приберіть довкола всі предмети, які могли б відволікати увагу малюка.2. Якщо малюк втомився і починає відволікатися, зробіть паузу: обговоріть разом з дитиною персонажів щойно прочитаної книжки.

3.Не менш важливо самим батькам бути прикладом і вечорами читати книжки та журнали – і собі, і дітям. Адже малюк копіює поведінку мами й тата. Діти до 6-8 років більше люблять слухати, ніж читати. Це не означає, що діти лінуються читати самостійно. Просто слухове сприйняття до 8 років інтенсивно розвивається і потребує удосконалення.

4.Крім того, малюк отримує значно більше задоволення від спільного читання та переживання емоцій разом з мамою чи татом. Тому, навіть якщо малюк вже навчився читати, НЕ припиняйте читання вголос. Натомість батьки перестають читати дітям, а потім дратуються, що школярик не може переповісти прочитане, поділитися враженням від книги, не береже книги, не хоче читати.

5. Якщо ви хочете, щоб дитина не мала проблем у школі з усними відповідями та письмовими творами, розвивайте мовлення – обговорюйте прочитане з дитиною: запитуйте, чи сподобалось? Що саме? Попросіть розповісти про головного героя, головну подію; що герой зробив доброго, а що поганого? Обов’язково запитуйте, а як малюк повівся би на місці персонажа, тощо.

Не забувайте під час читання або після читання пояснювати незнайомі чи складні слова. Розвивайте пам’ять: запитуйте, як звали… якого кольору… як називається… тощо. Запропонуйте намалювати ілюстрацію до книги, портрети персонажів.

6.Забезпечте малюка гарними і відповідними його віку книжками і дитячими журналами. Критерії підбору літератури такі: для дошкільнят мають бути великі малюнки і досить великі букви, навіть якщо малюк ще не вміє читати; література має бути різноманітною: журнали, книжки, розмальовки; казки, вірші, комікси, загадки, пізнавальні книжки про навколишній світ, навчальні посібники та робочі зошити з читання, письма, математики тощо. Щодо останніх слід зазначити таке: читання фізіологічно пов’язане з умінням писати, тож часто діти починають писати в книгах. Не забороняйте їм, ліпше подбайте про розмальовки, робочі зошити та посібники для дошкільників з вправами на розвиток дрібної моторики.

/Files/images/1289508183_erzieherin_mit_kind_beim_lesen_klein.jpg

Як заохотити дитину до читання?

Як виховати у дитині любов до читання? Цим питанням задається кожен батько особливо у наш час, коли світом «править» комп'ютер. Поза сумнівом, ви полегшите собі спілкування з дитиною у майбутньому, більше приділяючи увагу малюкові з перших днів його життя. Хоча деякі майбутні мами починають читати своїм дітям ще до їх народження та інтуїтивно відчувають сприятливу дію від такого способу спілкування з малюком.

Для дитини в дитинстві головною є гра. Вона ще не розуміє, як їй робити що-небудь для своєї користі. Їй просто подобається веселитися, стрибати, бігати, тобто грати, адже саме так вона пізнає світ. Тому, якщо ви хочете чомусь навчити дитину, розвинути у ній творчі здібності, то не потрібно її примушувати, цим ви тільки уразите психіку малюка. Грайте з ним, гра виконує не тільки розважальну, але й пізнавальну роль. Дитина цікавиться буквально усім і її неважко буде спонукати, наприклад, до читання.

Читати краще з дитиною, починаючи із забавних віршів та невеликих пісеньок, смішинок. Тут вашими друзями стануть твори А. Барто, С. Маршака, К. Чуковського, Б. Заходера, Д. Хармса. Вони швидко запам'ятовуються, добре розвивають мову й пам'ять. Бажано також ще й «обігравати» вірші. Тобто промовляти і в той же час виконувати дії, про які йде мова у вірші. Дітям це дуже подобається, до того ж надалі вони починають складати вже свої невеликі вірші.

Потім можна поступово перейти до читання казок. Хто в дитинстві не читав російські народні казки? Вони завжди актуальні й цікаві малюкам. Зараз з'явилося багато нових авторів. Але вибрати щось справді варте вельми тяжко. Краще за все звернутися до творів відомих авторів у світі дитячої літератури: О. Пушкіна, Ш. Перо, П. Бажова, В. Драгунського, О. Пройслера, Е. Несбита. Потім можна перейти й до серйозніших творів. Читайте разом з дитиною, спочатку ви їй, потім вона вам. І так вона, непомітно для себе, заохотиться до читання.

У наш час усе важче відірвати дитину від телевізора чи комп'ютера. Мій тато розбудив у мені цікавість до читання, сказавши одного разу: «А ти читай книгу й уявляй, що все відбувається у ній так, ніби дивишся мультик». Для мене це було справжнім відкриттям. І з того часу читання книг стало для мене не менш цікавим, ніж перегляд мультфільмів.

Звичайно, чим доросліше дитина, тим важче її зацікавити чим-небудь. Спілкуйтеся з нею, цікавтеся її внутрішнім світом, і, таким чином, можна разом із нею підбирати книжки, які зацікавлять її, та в яких вона, можливо, знаходитиме відповіді на багато питань, що хвилюють дитину саме зараз. Читайте разом із нею, аналізуйте літературні твори, що проходять у школі. Будьте прикладом для неї. І зрештою, якщо вона і не стане завзятим читачем, у неї сформується позитивне ставлення до читання, пошана до книги як літературної творчості. А це вже добре.

Завжди пам'ятаєте, що примушуючи дитину, ви відштовхуєте її. Не намагайтеся втілити в дитині нездійсненні мрії свого дитинства. Кожен йде своїм шляхом і у кожного з нас є таланти у тій чи іншій галузі. Важливо вчасно помітити їх у вашого малюка й намагатися зробити усе можливе для того, щоб розвинути ці здібності. Успіхів вам!

Як зацікавити дітей читанням?

1. Давайте хороший приклад вашій дитині, показуючи їй, як вам подобається читати. Нехай дитина побачить вас за читанням.

2. Приносьте своїй дитині книжки, які задовольняють її індивідуальні потреби, наприклад, про спортивні змагання, тварин, рослин, включаючи художню і документальну літературу.

3. Зацікавте свою дитину яким-небудь хобі чи діяльністю, котра потребує читання та подобається їй.

4. Заплануйте похід в музей, зацікавте свою дитину історичними подіями, краєзнавчим матеріалом. Знайдіть книжки, пов’язані з цим, і поділіться ними з дитиною.

Як правильно обговорити з дитиною прочитане?

1. З’ясуйте перед читанням чи під час читання незрозумілі слова.

2. Запитайте, чи сподобалося дитині прочитане.

3. Поцікавтеся, що нового вона довідалася.

4. Попросіть дитину розповісти про головного героя, найцікавіші епізоди.

5. Які слова і вирази запам’яталися?

6. Чого навчила книжка?

7. Запропонуйте дитині намалювати малюнок до епізоду, який їй найбільше сподобався.

Кiлькiсть переглядiв: 254